Kitekurs KOMPLETT, 2 dagar
Kitekurser i Stockholm varje dag

Kitekurs KOMPLETT, 2 dagar

Komplett kitekurs, 2 dagar, 3895 kr

Den kompletta kitesurfkursen ger dig 2 hela dagar (14 timmar)och är för dig som vill komma igång ordentligt med din kitesurfing. Du undervisas av topprankade IKO instruktörer och kitekursen är en av Sveriges mest gedigna, där runt 12 timmar är träning i vattnet.

Våra instruktörer lär dig grunderna under första dagen så att du kommer iväg på brädan. Du hinner smälta dina intryck och upplevelser innan det är dags igen för att köra en hel dag till. Vi rekommenderar en eller ett par dagars vila mellan dag 1 och 2.

Kursstart: Varje dag, måndag – söndag, från 1 april – 1 november
Plats: Val av strand sker någon dag innan kursstart*

* Vanliga kursplatser är de bästa stränderna på Dalarö, Gålö, Nyköping, Norrtälje mfl

KOMPLETT KITESURFINGKURS DAG 1

 • GRATIS FÖRBEREDANDE TEORI ONLINE
 • KITESURFING GRUNDKURS

DAG 2

 • REFRESH OM NÖDVÄNDIGT
 • COACHING OCH FRI EGEN ÅKNING
 • SELFRESCUE OCH SJÄLVLANDNING
 • TEKNIK: ACCELERATION OCH STANNA
 • TEKNIK: AVANCERAD FLYGNING
 • ELEVRABATT

Handla kitepaket av oss efter kursen till riktigt bra elevrabatter. Stort utbud, låga priser och marknadens bästa support. Du sparar snabbt in hela kursavgiften. Strandservice & karriärstöd ingår alltid.

Detta ingår i den kompletta kitekursen

 • Rabatterat medlemsskap i Svenska Kiteförbundet
 • Lån av komplett modern kiteutrustning senaste årsmodell inklusive våtdräkt och hjälm
 • IKO licensierade instruktörer / assistenter som utbildar
 • Fri support före och efter kursen
  • 20% rabatt vid köp av ny utrustning
  • IKO Certifikat på förfrågan
  • Gratis spotguide
  • Köpguide, dokumentation
 • Gratis medlemsskap i Kiteboardcenter Club

Efter kursen går du och instruktören igenom din kunskapsnivå. Ni diskuterar hur du vill gå vidare med kitesurfingen. Du kan hyra utrustning, ta en privatlektion, gå påbyggnadskurs eller handla egen kiteutrustning till riktigt bra rabatter

Världens topp 5 bästa kiteskolor

Ska vi köra? Välj datum som passar dig och boka online