Kitekurs KOMPLETT, 2 dagar
Kitekurser i Stockholm varje dag

Kitekurs KOMPLETT, 2 dagar

Komplett kitekurs, 2 dagar, 3595 kr

Den kompletta kitesurfkursen ger dig 2 hela dagar och är för dig som vill komma igång ordentligt med din kitesurfing. Kitekursen är en av Sveriges mest gedigna, ca 14 timmar och den mesta tiden är vi på vattnet.

Våra instruktörer lär dig grunderna under första dagen så att du kommer iväg på brädan. Du hinner smälta dina intryck och upplevelser innan det är dags igen för att köra en hel dag till. Vi rekommenderar en eller ett par dagars vila mellan dag 1 och 2.

Kursstart: Varje dag, måndag – söndag, från 1 april – 1 november
Plats: Val av strand sker någon dag innan kursstart*

* Vanliga kursplatser är de bästa stränderna på Dalarö, Gålö, Nyköping, Norrtälje mfl

 

KOMPLETT KITESURFINGKURS DAG 1

 • GRATIS FÖRBEREDANDE TEORI ONLINE
 • KITESURFING GRUNDKURS

 

DAG 2

 • REFRESH OM NÖDVÄNDIGT
 • COACHING OCH FRI EGEN ÅKNING
 • SELFRESCUE OCH SJÄLVLANDNING
 • TEKNIK: ACCELERATION OCH STANNA
 • TEKNIK: AVANCERAD FLYGNING
 • ELEVRABATT

Handla kitepaket av oss efter kursen till riktigt bra elevrabatter. Stort utbud, låga priser och marknadens bästa support. Du sparar snabbt in hela kursavgiften. Strandservice & karriärstöd ingår alltid.

 

 

Detta ingår i den kompletta kitekursen

 • Lån av komplett modern kiteutrustning senaste årsmodell inklusive våtdräkt och hjälm
 • IKO licensierade instruktörer och assistenter som utbildar dig
 • Dokumentation, spotguide och eleverbjudanden

 

Efter kursen går du och instruktören igenom din kunskapsnivå. Ni diskuterar hur du vill gå vidare med kitesurfingen. Du kan hyra utrustning, ta en privatlektion, gå påbyggnadskurs eller handla egen kiteutrustning till riktigt bra rabatter