Kitekurs MAX, 3 dagar
Kitekurser i Stockholm varje dag

Kitekurs MAX, 3 dagar

Kitekurs Max, 4795 kr

Det här är Sveriges massivaste kiteutbildning. En fullpackad 3 dagarskurs som inte lämnar något åt slumpen. Kursen ger dig en gedigen start, där vi går igenom alla säkerhetsmoment, avancerade övningar, varvat med massor av tips från din kitecoach.

Kitekurs Max är baserad på vår kompletta kurs, och en inbakad påbyggnadskurs i ett och samma utbildningspaket. Vi går igenom höjdtagning, acceleration, vändningar. Det är här är kitekursen för dig som vill komma långt på kort tid. Du får minst 20 timmar på vattnet. Delar av din utbildning fotograferas / filmas där du får konkreta tips på vad just du behöver utveckla.

Kursstart: Varje dag, måndag – söndag, från 1 april – 1 november
Plats: Val av strand sker någon dag innan kursstart*
* Vanliga kursplatser är de bästa stränderna på Dalarö, Gålö, Nyköping, Norrtälje mfl

Kitekurs MAX

DAG 1

 • GRATIS FÖRBEREDANDE TEORI ONLINE
 • KITESURFING GRUNDKURS

DAG 2

 • REFRESH OM NÖDVÄNDIGT
 • COACHING OCH FRI EGEN ÅKNING
 • SELFRESCUE OCH SJÄLVLANDNING
 • TEKNIK: ACCELERATION OCH STANNA
 • TEKNIK: AVANCERAD FLYGNING

DAG 3

 • VIDEO OCH FOTO CLINICS
 • COACHING
 • TEKNIK: VÄNDA / HOPPA

ELEVRABATT

Handla kitepaket av oss efter kursen till riktigt bra elevrabatter. Du sparar snabbt in hela kursavgiften. Strandservice & karriärstöd ingår alltid.

Detta ingår i kitekurs MAX

 • Medlemsskap i Svenska Kiteförbundet
 • 1 års olycksfallsförsäkring via Folksam
 • IKO certifikat
 • 85% av kitekursen i rabatt vid köp av utrustning
 • Lån av komplett modern kiteutrustning senaste årsmodell inklusive våtdräkt och hjälm
 • IKO licensierade instruktörer och assistenter som utbildar dig
 • Dokumentation, spotguide och eleverbjudanden

Efter kursen går du och instruktören igenom din kunskapsnivå. Ni diskuterar hur du vill gå vidare med kitesurfingen. Du kan hyra utrustning, ta en privatlektion, gå påbyggnadskurs eller handla egen kiteutrustning